Miljö och hållbarhet
Varför jobbar Lions med miljö och hållbarhet?
Frågor om miljö och hållbar utveckling är i dagens samhälle en del av vår vardag. Det behöver Lions förhålla sig till. Lions International har åtta fokusområden, där sju främst handlar om social hållbarhet. Ett av de sju områdena är katastrofhjälp.
Det åttonde gäller miljö. Allt fler av katastroferna är idag orsakade av ett varmare klimat, som i sin tur beror på utsläpp av växthusgaser. Detta är ett av de stora miljöhoten idag.
När Lions bidrar till att minska utsläppen av växthusgaser, bidrar vi också till att i någon mån minska omfattning av de katastrofer som påverkas av varmare klimat. Vi jobbar med tre åtgärder:
- Genomför aktiviteter som är bra för miljö och hållbarhet tex loppisar.
- Uppmuntrar andra som gör bra saker med miljöpris och stipendier.
- Minskar våra egna utsläpp med smart resande, digitala möten, sopsortera, minska svinn och slöseri med resurser mm.
När katastrofer inträffar kan vi leverera räddningstält, bidrag från Lions Sveriges katastroffond och större stöd från LCIF (Lions internationella hjälpfond).
Att jobba med miljö och hållbarhet handlar också om vår trovärdighet och att vara i dagens tidsanda, när 8 av 10 svenskar är villiga att ändra sina vanor av klimatskäl.
Mål för Distrikt 101-O. Ur Verksamhetsplanen för 2026-2027
Lions är en miljö- och hållbarhetsmedveten hjälporganisation som verkar främst inom social och miljömässig hållbarhet. All vår verksamhet skall präglas av ett miljötänk.
- Minst 75% av klubbarna ska ha en miljökoordinator vid verksamhetsårets slut.
- Minst 75 % av klubbar ska ha någon form av miljöaktivitet.
- Alla klubbars miljöaktiviteter och klubbar som gör aktiviteter kopplade till Världsmiljödagen ska lyftas fram internt och externt.
- Medlemmar och klubbar i distriktet föreslår minst 2 kandidater till Lions Sveriges pris för miljö och hållbar utveckling.
- Distriktet ska vara representerat i Baltic Sea Lions-arbetet
Hur vi jobbar i distriktet?
I distriktet har 23 klubbar utsett en miljökontakt. En gång i månaden ses vi digitalt för en kort avstämning. Vi har två grupper. Den ena gruppen använder Teams, den andra Zoom. Grupperna har sina möten olika dagar. Man kan växla mellan grupperna. Mötena tar ca 30 – 45 minuter.
Uppgiften för en miljökontakt i klubben är att tillsammans med andra miljökontakter och distriktets koordinator utveckla hur Lions och den enskilda klubben förhåller sig till miljö och hållbar utveckling. Se även www.lions.se under Miljö och hållbarhet och underrubriken Klubbens miljökontakt. (Det behövs ingen inloggning)
Ett tips till klubben är att på dagordningen till klubbmötena sätta upp 3 minuter för Miljö och hållbarhet. Man kan göra på samma sätt med LCIF, Info (från zon, distrikt, och Lions Sverige), Marknadsföring, mm. Informationen måste inte ta tre minuter, men punkten finns på dagordningen. På www.lions.se under fliken Miljö och hållbarhet finns exempel på prat som tar 3 minuter. Se underrubriken Skrivna texter 3 minuter.
Exempel på aktiviteter för miljö och hållbarhet
Mer information kommer senare.
Läs mer på Lions Sveriges websida
Kontakt
Har du frågor, synpunkter, idéer, välkommen att ta kontakt!
Jan Eksvärd, koordinator för Miljö och hållbarhet i Distrikt 101-O
jan.eksvard@gmail.com, 070-662 7749.